5 sposobów na ponowne wykorzystanie kartonów

W dzisiejszych czasach bardzo popularne są zakupy przez Internet. Każdego dnia zamawiamy tysiące produktów, które są pakowane w kartony. Niektóre z nich wyrzuca się do śmierci. Warto, by kartony trafiały do specjalnych pojemników przeznaczonych do recyklingu, czyli odzyskiwania i powtórnego przetworzenia materiału. To ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu przyczynisz się do ochrony środowiska.

Downcykling i upcykling – co oznaczają te pojęcia?

Nowe, mniej znane określenia, to downcykling i upcykling – związane są one również z ekologicznym, wtórnym wykorzystaniem surowców, lecz w zupełnie innym zakresie. Papier i karton z recyklingu poddaje się wtórnemu przetworzeniu tak często, aż ostateczny produkt jest bardzo słabej jakości. Tymczasem upcykling to nadanie nowej, często wyższej jakości, zużytym opakowaniom. Do upcyklingu doskonale nadają się wszelkie kartonowe opakowania.

Jak wykorzystać kartony?

Pomysłów na ponowne wykorzystanie kartonu jest mnóstwo i wiele z nich zapewne  stosujesz bez świadomości, że poddajesz je down- lub upcyklingowi.

1. Duże kartony można wykorzystać do przechowywania różnego rodzaju drobiazgów. Pomieszczą one nie tylko narzędzia, takie jak np. wiertarki, pędzle czy farby malarskie, ale także niepotrzebne kable i inne przedmioty, z których nie korzysta się na co dzień. W kartonach możesz także przechowywać odzież sezonową, ubrania i sprzęt sportowy, m. in. hantle, łyżwy, rolki, kaski, kombinezony, gogle narciarskie itp. Dzięki temu przedmioty te nie zakurzą się i będą w dobrym stanie, kiedy zechcesz ich ponownie użyć. W kartonach bardzo często przechowuje się także świąteczne ozdoby – lampki i bombki choinkowe, łańcuchy i inne dekoracje. Jak wykorzystać kartony w mniejszych rozmiarach? Różnego rodzaju opakowań, np. pudełek po butach, możesz użyć do przechowywania domowych drobiazgów. Bardzo często kartony służą nam w domach do przechowywania lekarstw i artykułów pierwszej pomocy. Mniejsze pudełka są przydatne szczególnie w domu, w którym mieszkają małe dzieci. Rodzice mogą wykorzystać kartony do przechowywania klocków, kredek i innych zabawek.

2. Duże kartony są bardzo przydatne podczas przeprowadzki. Dzięki temu schowane w nich sprzęty nie zakurzą się ani nie ulegną zniszczeniu. W większych pudłach możesz także przechowywać dokumenty oraz artykuły biurowe i papiernicze. Dzięki temu utrzymasz porządek w mieszkaniu, gdyż w jednym kartonie znajdziesz wszystkie potrzebne rzeczy.

3. Jak wykorzystać karton, który bardzo ładnie wygląda? Możesz obwiązać go kolorową wstążką i zrobić z niego pudełko na prezent. Niektóre osoby uzdolnione artystycznie potrafią wyczarować ze zwykłych kartonów prawdziwe dzieła sztuki. To doskonały pomysł na ponowne wykorzystanie pudełka. Jak to zrobić? Przydatna będzie technika zwana decoupage’m. Kartonowe pudełko maluje się lub okleja specjalnymi ozdobnymi serwetkami, odpowiednio lakieruje i ozdabia cekinami, suszonymi kwiatami czy wstążkami. Na końcu wystarczy zabezpieczyć karton specjalnym lakierem. Z mniejszych kartonów uzdolnieni manualnie mogą zrobić szkatułki i ozdobne pudełka do przechowywania biżuterii.

4. Jak jeszcze wykorzystać kartony? Jeżeli chcesz zrobić przyjemność dzieciom, możesz stworzyć z niepotrzebnych pudełek meble do domu dla lalek. To kolejny kreatywny sposób na ponowne wykorzystanie kartonów. Z takiej zabawki z pewnością ucieszy się każda mała dziewczynka. Polecamy także wersje dla chłopców – stworzenie garażu dla samochodów. Warto zaangażować dzieci do wspólnej pracy.

5. Kartony o większych gabarytach można wykorzystać jako pudła ozdobne, wystarczy ozdobić je papierem, farbami lub obkleić sznurkiem czy wstążką. Ozdobiony karton może pełnić funkcję dekoracyjną. Postawiony na szafie lub podłodze będzie dobrze się prezentował. Jest to również funkcjonalna ozdoba, ponieważ zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy.

Przed wyrzuceniem pudeł do recyklingu warto więc się zastanowić, jak wykorzystać kartony ponownie. Możesz wypróbować jeden z powyższych sposobów!