wlasciwosci tektury 3 i 5 warstwowej

Właściwości tektury 3 i 5- warstwowej

Tektura to najgrubszy materiał papierniczy, który znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Kiedyś służyła do wykładania wnętrza kapeluszy, a obecnie najczęściej wykorzystywana jest do produkcji opakowań. Z racji na tak uniwersalny materiał, kartony mogą służyć w wielu branżach. Z punktu widzenia ekologii, są one korzystniejszym zamiennikiem opakowań plastikowych, dlatego coraz częściej obecne są w życiu codziennym w rozmaitych formach. Szeroki wachlarz właściwości sprawia, że stosuje się je zarówno do wysyłki różnego rodzaju przedmiotów, jak i w gastronomii jako opakowania do żywności. Oczywiście, aby takie opakowanie spełniało swoje zadania, musi być wykonane z odpowiedniego rodzaju tektury. Jeśli chodzi o ilość warstw to najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane są tektury 3 i 5-warstwowe. Sprawdź, czym różnią się między sobą i jakie są ich właściwości.

Jak powstaje tektura falista?

Produkcja tektury falistej składa się z dwóch głównych etapów. Na początku przygotowywana jest specjalna masa papiernicza, którą najczęściej wytwarza się z włókien ścieru drzewnego i makulatury. Masa papiernicza może powstać w dwóch postaciach. Jako fluting, czyli papier pofalowany, oraz jako liner, czyli papier płaski. Kolejnym etapem jest oczywiście połączenie naprzemiennie dwóch rodzajów papieru w całość. Ten proces odbywa się na specjalnej maszynie, tak zwanej tekturnicy. Za pomocą specjalnego kleju łączy ona ze sobą fluting i liner w odpowiednich ilościach, które zależą od liczby warstw, które chcemy uzyskać. Oprócz wspomnianych kroków wykonuje się jeszcze wiele innych czynności, takich jak pozbycie się nadmiaru wilgoci, utrwalenie połączeń warstw, a na samym końcu uzyskanie odpowiedniego formatu arkusza.

Tektura 3-warstwowa

Tektura 3-warstwowa zbudowana jest z dwóch warstw papieru płaskiego, czyli linera oraz jednej warstwy papiery falowanego, czyli flutingu, który znajduje się pomiędzy nimi. Jest to najbardziej uniwersalny rodzaj tektury, który wykorzystuje się do produkcji opakowań różnego rodzaju takich jak opakowania zbiorcze lub do pojedynczych przedmiotów, opakowania wysyłkowe, a nawet opakowania do żywności. Do najważniejszych właściwości tektury 3-warstwowej zalicza się jej dobrą wytrzymałość, a zarazem elastyczność. Pomimo niskiej wagi, tektura 3-warstwowa bardzo dobrze sprawdza się jako amortyzator uderzeń i zabezpieczenie przedmiotów przed uszkodzeniem. Dlatego też często wykorzystuje się ją do produkcji tzw. przekładek, czyli arkuszy z tektury, które zabezpieczają na przykład szklane butelki czy szklanki podczas transportu. Inne przykłady zastosowania tego rodzaju tektury to owijanie przedmiotów, ochrona powierzchni przed zabrudzeniem, a nawet izolowanie akustyczne i termiczne w budownictwie. Tekturę 3-warstwową można podzielić ze względu na rodzaj fali na tekturę o fali B, C oraz E, czyli mikrofali. Tektura wytwarzana jest najczęściej w kolorze naturalnym, czyli tak zwanym szarym. W naszej ofercie znajdziesz również różnego rodzaju opakowania o kolorze białym, które prezentują się jeszcze estetyczniej. Przykłady kartonów białych w naszej ofercie to między innymi opakowania do pizzy, kubków czy butelek.

Tektura 5-warstwowa

Tektura 5-warstwowa zbudowana jest z trzech warstw papieru płaskiego oraz dwóch warstw papieru falowanego. Fale mogą występować w układzie BC (o grubości ok. 6-7 mm) oraz EB (grubość ok. 3,5-5 mm). Właściwości tektury 5-warstwowej sprawiają, że najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji wielkogabarytowych opakowań zbiorczych. Wyróżnia się ona dużą sztywnością i wytrzymałością, dzięki czemu może służyć jako opakowanie do bardzo ciężkich przedmiotów. Wykorzystuje się ją również do produkcji przekładek czy narożników. Ze względu na wytrzymałość, opakowania z tego rodzaju tektury mogą być układane warstwowo na paletach transportowych. Zastosowanie opakowań może się różnić ze względu na gramaturę, która występuje w szerokim zakresie. Tektura 5-warstwowa wytwarzana jest najczęściej w kolorze naturalnym lub białym jednostronnym i dwustronnym.