poradnik kartony do przeprowadzki

Poradnik – Jak pakować kartony do przeprowadzki?

Przeprowadzka bywa męcząca i nieprzyjemna. Bywa, ale nie zawsze musi taka być. My mamy sposób na to, aby pakowanie było szybkie i całkiem miłe. W poniższym wpisie dowiesz się, jak pakować kartony i od czego zacząć, żeby wszystko poszło żwawo i sprawnie. Jeśli brakuje Ci jakichś materiałów, możesz skorzystać z naszej oferty. Znajdziesz tu kartony różnej grubości, folie, taśmy klejące oraz inne przydatne akcesoria służące do przeprowadzki.

Pakowanie kartonów do przeprowadzki – wybierz dobrą grubość tektury

Kluczowe w całym procesie pakowania są dwa czynniki: dobra organizacja oraz zapas czasu umożliwiający spokojne wykonanie wszystkie czynności. Nie obędzie się również bez odpowiednich narzędzi, takich jak kartony, taśma klejąca, nożyczki, markery, folia stretch. To, na co warto zwrócić uwagę jeszcze przed przystąpieniem do pracy, to jakość kartonów. Powinny być trwałe i nie mieć śladów uszkodzeń ani zagięć.

Do przeprowadzki najlepiej sprawdzą się kartony 5-warstwowe – ułatwią zwłaszcza przenoszenie ciężkich rzeczy. Są też kartony o specjalnej konstrukcji, która pozwala pakować i przenieść ciężkie przedmioty bez obawy o rozerwanie się kartonu. W przypadku ubrań z powodzeniem możesz korzystać z tektury 3-warstwowej, ale pakowanie książek do kartonu wymaga nieco większego ich zabezpieczenia. Zwróć uwagę szczególnie na to, żeby nie zagięły się ich rogi.

Przeprowadzka – jak się spakować?

Podstawowe zasady udanej przeprowadzki to wysoka jakość kartonów, przemyślane układanie przedmiotów i segregacja ich zawartości. Podpisanie kartonów ułatwi późniejsze rozpakowywanie w docelowych pomieszczeniach. Dlatego zalecane jest spójne pakowanie, na przykład ubrania zimowe wygodniej jest spakować w jeden karton, a szklanki w osobny z kratką lub przekładkami.

Podobnie jak oddzielenie książek, pamiątek, pościeli, akcesoriów łazienkowych. Pomoże Ci to uniknąć bałaganu przy rozpakowywaniu w nowym miejscu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, poszczególne elementy możesz dodatkowo zabezpieczyć za pomocą folii bąbelkowej lub stretchu. Jeśli wiesz, że kartony mogą być narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, np. deszcz czy dużą wilgotność, owiń pudła folią. Dzięki temu zabezpieczysz je przed zniszczeniem, a co za tym idzie, zawartość pozostanie nienaruszona.

Przeprowadzka – jak pakować kartony?

W przypadku braku czasu skorzystaj z firmy przeprowadzkowej, która zadba o odpowiednie zabezpieczenie i przewiezienie dobytku. Jednak samodzielne pakowanie kartonów jest dużo tańsze, a może być prostsze, niż Ci się wydaje. Jak poprawnie się spakować? Mini przewodnik poniżej.

  1. Selekcja kartonów – zadbaj o to, żeby kartony były nowe lub w bardzo dobrym stanie. Im będą grubsze, tym większe obciążenie wytrzymają. Stare i zaniedbane nie będą trwałe i mogą narobić szkód, np. zarwać się podczas noszenia i uszkodzić zawartość. Jeśli widzisz, że tektura jest wilgotna lub naderwana – nie korzystaj z tego kartonu.
  2. Przygotuj wszelkie niezbędne materiały, z których skorzystasz podczas pakowania do przeprowadzki. Przydadzą się wszelkiego rodzaju folie, gazety, taśmy i nożyczki.
  3. Grupowanie przedmiotów – rozdziel pakowane rzeczy na kategorie, np. talerze (te dodatkowo zawiń w gazety bądź folię bąbelkową, żeby uniknąć stłuczenia), ubrania, książki. Produkty pakuj rodzajami, żeby uniknąć zamieszania przy wypakowywaniu.
  4. Zacznij pakowanie kartonów od przedmiotów najtrwalszych, które nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Jeśli zostało Ci miejsce, uzupełnij je gazetami lub folią, żeby zmniejszyć ryzyko przesunięcia. Przed pakowaniem książek do kartonu, wyłóż dodatkowo spód pudła. Pamiętaj, aby ustawiać je poziomo (nie pionowo) i nie przesadzać z ilością – utrudni to przenoszenie kartonu. Następnie zamknij i szczelnie zaklej opakowanie.
  5. Pakując przedmioty plastikowe czy szklane, użyj dodatkowej folii bąbelkowej lub tektury perforowanej i zadbaj o odpowiednie uzupełnienie reszty powierzchni kartonu. Im więcej upchniesz gazet, tym mniejsza szansa na stłuczenie. W przypadku pakowania talerzy i szklanek zachowaj umiar
  6. Pamiętaj, aby kartony były szczelnie zaklejone folią. Najlepiej obustronnie.
  7. Cięższe przedmioty zawsze ustawiaj na spód, na nich kładź lżejsze.
  8. Przenoszony karton zawsze trzymaj od spodu.
  9. Podpisuj czytelnie kartony, a te, które wymagają szczególnej ostrożności podczas przenoszenia, dodatkowo oznacz.

Pakowanie kartonów do przeprowadzki jest istotne, ale równie ważne jest sposób ich przenoszenia. Zadbaj więc o dokładne łapanie pudeł od spodu, co jest szczególnie ważne przy ciężkich przedmiotach (można rozerwać dno kartonu) i ustawiaj lżejsze na cięższych. Nie rzucaj nimi i podnoś uważnie – łatwo zrobić sobie krzywdę przy podnoszeniu ciężarów.