oznaczenia na kartonach- jak czytac

Znaki informacyjne na opakowaniach – co oznaczają?

Podczas transportu towarów, firmy logistyczne muszą zadbać o to, aby dotarły one do klientów w idealnym stanie. Niestety nie należy to do łatwych zadań, dlatego w celu odpowiedniej ochrony, stosujemy specjalne opakowania. Najczęściej używamy do tego pudełek kartonowych, które cieszą się dużą popularnością ze względu na połączenie niskiej ceny z dobrą jakością wykonania. Kolejnym atutem będzie również to, że możemy poddać je recyklingowi, co sprzyja ochronie środowiska. Głównym zadaniem kartonów jest zabezpieczenie przewożonych produktów. Dają one również możliwość właściwego oznakowania paczek, co świadczy o charakterystyce dostarczanych przedmiotów. Za to odpowiadają specjalne znaki informacyjne na opakowaniach. Dzięki nim jesteśmy w stanie określić, z jakim towarem mamy do czynienia oraz jak się z nim obchodzić, aby nie uległ zniszczeniu lub nie okazał się niebezpieczny.

Oznaczenia na opakowaniach transportowych- kilka słów

Oznakowania na kartonach spełniają wiele funkcji. Informują nas, w jaki sposób powinniśmy się obchodzić z przesyłką, zwracając uwagę na jej zawartość. Dzięki nim możemy się dowiedzieć także o właściwościach, jakie posiada transportowany produkt, co znacznie ułatwia jego przewóz. Znaki informacyjne na opakowaniu powinny być bardzo dobrze widoczne, dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu według pewnych wytycznych. Ponadto najlepiej, aby były odporne na działanie różnych czynników atmosferycznych, a także miały inny kolor niż barwa kartonu. Każde z oznakowań swoją obecnością dostarcza różnych informacji, dlatego też wyróżniamy kilka rodzajów takich symboli.

Znaki informacyjne na opakowaniach transportowych- rodzaje

Oznaczenia na opakowaniach transportowych dzielą się na kilka kategorii w zależności od tego, o czym konkretnie informuje. Wyróżniamy znaki: informacyjne, manipulacyjne, zasadnicze oraz niebezpieczeństwa. Te podstawowe rodzaje oznakowań muszą być jednoznaczne oraz ustalone przez pewne normy prawne. Każdy producent opakowań, powinien zadbać o ich prawidłowe naniesienie na karton.

Znaki informacyjne na opakowaniu stanowią źródło wiedzy o podstawowych cechach towarów, takich jak na przykład: wymiary pudełka czy waga paczki. Dodatkowo może zawierać informacje dotyczące tego czy spełnia specjalne wymogi, np. czy jest poddawany recyklingowi. Ponadto może posiadać symbole jakościowe, takie jak: „Teraz Polska”.

Znak manipulacyjny to rodzaj oznakowania, które ma nas informować o tym, z jakim towarem mamy do czynienia. Daje to możliwość odpowiedniego dostosowania formy oraz warunków transportu, tak aby nie uszkodzić zawartości. Dość często te oznaczenia podpowiadają nam, gdzie powinniśmy chwytać pudełko albo czym je przewozić. Ponadto możemy się dowiedzieć, przed jakimi substancjami chronić opakowanie. Ważne jest również to, że znaki manipulacyjne wskazują nam informację o innym środku ciężkości, niż dla większości paczek. Do najpopularniejszych oznaczeń należą: „nie rzucać”, „chronić przed wilgocią” czy „tu chwytać”.

Znaki zasadnicze to nic innego jak identyfikator towaru, który przewozimy. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się o rodzaju produktu, co ułatwi właściwy dobór formy dostawy. Zawiera informację na temat tego, do kogo oraz gdzie docelowo powinna trafić transportowana paczka. Zazwyczaj te oznaczenia znajdują w centralnym miejscu lub na boku pudełka, tak aby były dobrze widoczne.

W przypadku przewożenia towarów, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie, stosujemy znaki bezpieczeństwa. Informują osobę zajmującą się transportem, że musi podjąć wymagane środki ostrożności, aby dostawa była w pełni bezpieczna. Do najczęstszych symboli ostrzegawczych należą na przykład: „materiały toksyczne”, „ciecze łatwopalne”, „materiały zakaźne”. Znaki informacyjne na opakowaniach tego typu zazwyczaj znajdziemy w dolnych rogach, bliżej prawej krawędzi.

Znaki informacyjne na opakowaniach transportowych są niezwykle ważne, aby we właściwy sposób dostarczyć paczkę. Mogą nie tylko informować o właściwym sposobie transportu opakowania, ale również chronić dostawcę przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Umieszczenie odpowiednich oznaczeń, pomaga użytkownikowi otworzyć karton, tak aby uniknąć uszkodzenia towaru.